Aspiratör Tamiri

ASPİRATÖR TAMİRİ

Mutfaklardan kötü kokuların çekilmesinde işlevsel bir öneme sahip olan aspiratörler zaman zaman tamir ve bakım gerektirebilirler.Aspiratör tamirinde cihazın motorunu çıkarmak için motoru sabitleyen vidaların gevşetilmesi gerekiyor. Aspiratörün çekim gücü cihazda yer alan bu motor ve pervane sayesinde işlevini yürütür. Cihazda bulunan mil motorun çalışmasını motorda pervanenin dönmesini sağlar. Bu parçaların arızalanması aspiratörün işlevini yerine getirememesine neden olur. Bu hassas parçaların tamirinde bir ustadan yardım alınması tüketiciler için önem taşır.

ASPİRATÖRDE MEYDANA GELEN ARIZALAR

Aspiratörün Çalışmaması

Aspiratörün bağlı olduğu priz veya buatta enerji olmayabilir.

Motoru kumanda eden anahtar arızalı olabilir.

Besleme kablosu veya akım taşıyan diğer kablolar arızalı olabilir.

Hız ayar ünitesi arızalı olabilir.

Motor arızalı olabilir.

Yukarıda belirtilen arızaların tespit edilebilmesi için aspiratörün şebekeye bağlandığı yerden gerilim ölçümü yapılır, konum anahtarı kontrol edilir, bir avometre aracılığıyla kabloların kopuk olup olmadığı incelenir, aynı şekilde bir avometre aracılığıyla hız ayar ünitesi kontrol edilir ya da motor detaylı bir incelemeye tabi tutulur.

Aspiratörün Hava Çekmemesi

Filtreler tıkanmış olabilir.

Pervane deforme olmuş olabilir.

Baca tıkalı olabilir.

Bu arızaların tespit edilebilmesi için öncelikle filtreler kontrol edilir ve cinsine göre filtre değiştirilir ya da temizlenir, motor ve pervane kontrol edilerek gevşemiş parçalar (pervane gibi) sıkılır ya da motor komple değiştirilir, baca kontrol edilerek gerekirse temizlenir.

Aspiratörün Tek Bir Hızda Çalışması

Konum anahtarı arızalı olabilir.

Hız ayar ünite devresi arızalı olabilir.

Hız ayar ünite devresi ile motor bağlantılarında arıza olabilir.

Böyle bir arıza ile karşılaşılması halinde yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

Konum anahtarı avometre ile kontrol edilir ve arıza tespit edilmesi halinde yenisi ile değiştirilir.  Hız ayar ünitesi yine bir avometre aracılığıyla kontrol edilir duruma göre arıza tamir edilir ya da ünite komple yenisi ile değiştirilir.  Hız ayar ünitesi ile motor bağlantıları kontrol edilir, gerekli görülmesi durumunda kablolar ve soketler değiştirilir.

Aspiratörün Sesli Çalışması

Motor pervanesi gevşemiş olabilir.

Motor rulman ve yatakları aşınmış olabilir.

Aspiratör montaj vidaları gevşemiş olabilir.

Bu durumda pervane kontrol edilir ve gevşeklik varsa giderilir.  Motor rulman ve yatakları kontrol edilerek aşınma tespit edilmesi halinde aşınan parça yenisi ile değiştirilir. Aspiratör montaj vidaları sıkılır.

Aspiratör Çalışınca Sigortanın Atması

Fiş ve besleme kablosunda faz-nötr teması olabilir.

Açma kapama anahtarı arızalı olabilir.

Aspiratör aydınlatma lambası duylarında arıza olabilir.

Böyle bir arıza ile karşılaşıldığında aspiratörün elektrik bağlantısının yanı sıra fiş ve besleme kablosu avometre ile kontrol edilir, arızalı ise yenisi ile değiştirilir.  Konum anahtarı yine bir avometre aracılığıyla kontrol edilir, arıza giderilemiyorsa değişim yapılır.  Eğer arıza yukarıda belirtilen sebeplerden kaynaklanmıyorsa son olarak duylar kontrol edilir ve arızalı olanlar değiştirilir.

Pendik Aspiratör Tamir Servisi Çözüm Teknik , her marka ve model aspiratör arızalarınızda sorunsuz olarak tamir ediyoruz. Ayrıca yılların getirdiği deneyimle sizlere pratik kullanım yolları ile beklentilerinizi karşılayacak seçenekler sunuyoruz.

Aspiratör serilerinizi mümkün olduğunca temiz ve bakımlı olarak kullandığınızda herhangi bir sorunla karşılaşmasanız da teknik arızalarda güvenilir ellerde olmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Top